29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI İLÇEMİZDE COŞKUYLA KUTLANDI
 
 
        28 Ekim Cumartesi günü M. Kemal Atatürk anıtına kurumların çelenk sunumuyla başlayan Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri 29 Ekim Pazar günü İlçe merkezinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Törenlere İlçe Kaymakamı Fikret ZAMAN, İlçe Jandarma Komutanı Süleyman ÖZCAN, İlçe Emniyet Amir V. Halil KALAYCI, diğer kurum amirleri , siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Tören alanında  vatandaşlarıın ve öğrencilerin 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMINI kutlayan Kaymakam Fikret ZAMAN günün anlam ve önemini içerir bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında;
 
 
        'Muhterem Savaştepeliler,
         Sayın Çalışma Arkadaşlarım,
         Sevgili Gençlerimiz ve Sevgili Çocuklarımız..
 
        Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 94. Yıldönümünü kutlamanın mutluluğu ve kıvancı içinde sizleri en iyi dileklerimle selamlayarak konuşmama başlıyorum. Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktıktan ve başlatmış olduğu Kurtuluş Şavaşı’mızın zaferle sonuçlanmasından sonra, 29 Ekim 1923 yılında ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletimize verilmiş en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. 
        Hepinizin bildiği gibi Cumhuriyetimiz çok zor şartlar altında çetin mücadeleler verilerek, Atatürk’ün eşsiz önderliğinde milletimizin fedakâr ve cefakâr çabalarıyla kuruldu.29 Ekim 1923 tarihine ulaşmak kolay olmadı. Nice Şehitler verildi. Ülkemiz birçok devlet tarafından işgale uğradı, yok olmakta olan bir ülkeden yeni bir Cumhuriyet kuruldu. Cumhuriyetimiz kurulduktan sonra Atatürk döneminde başta Eğitim alanında olmak üzere her alanda Ülkemizin modern bir ülke haline gelmesi için her alanda çalışmalara başladı.
        Atatürk en önemli eserim dediği Cumhuriyeti Gençlerimize, Milletimize emanet etti.
        Cumhuriyetimiz dönem dönem iç ve dış tehditlerle karşılaştı ve karşılaşmaya devam ediyor. En son 15 Temmuz 2016 da Fetö terör Örgütü tarafından yok edilmesi amaçlanan Cumhuriyetimiz Milletimizin kararlı tutumu ve birlik beraberliği sayesinde büyük bir tehlike atlattı. Cumhuriyetimizi o tehlikeden Büyük Türk Milleti kurtardı. O nedenledir ki Cumhuriyetimizin gerçek sahibi milletimizdir.
        Cumhuriyet hürriyet demektir. Herkesin kanun önünde eşit olduğu, hukukun egemen olduğu, Din ve Vicdan Özgürlüğünün egemen olduğu bir yönetimdir. Cumhuriyet, insan haklarına değer veren; kişilerin hak ve özgürlüklerinin anayasayla güvence altına alındığı bir yönetimdir. Cumhuriyetçilik, diğer Atatürk ilkeleriyle birlikte uğrunda ölümü göze alma inancıdır. Çünkü, demokrasinin eşanlamlısı olan Cumhuriyet, milli egemenliği en iyi simgeleyen, en yüksek, dolayısıyla Türk milletine en layık ve onun yüce ruhuna en uygun bir devlet yönetim biçimidir. Bunun bilincinde olan Türk gençliğinin kulaklarında daima Yüce Önder’imizin şu sözleri olacaktır:
 
        ‘Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi vazifen, Türk istiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!’Atatürk’ün ifadesiyle; ‘Cumhuriyet Halkın yanındadır. Millet için vardır. Cumhuriyette Millete efendilik yoktur. Millete hizmet vardır.’
 
        Cumhuriyet kimsenin ötekileştiremediği herkesin 1. Sınıf vatandaş olduğu bir yönetimdir.Sizlere ne mutlu ki Atatürk’ün bizzat adını verdiği Savaştepe’lisiniz.  Çünkü, Savaştepe Atatürk’ün takdirlerine mazhar olmuş bir ilçedir.İlçemizin kıymetini bilmeliyiz. Türkiye’nin en güzide bölgelerinden olan ilçemizde hepimiz çok çalışmalıyız. İlçemizi Türkiye’nin her alanda gelişmiş bir ilçesi yapmak hepimizin sorumluluğudur.Öğretmeninden öğrencisine memurundan amirine, Siyasetçilerinden Belediye Başkanına, Kadınından Erkeğine, Gencinden Yaşlısına, hepimizin elbirliği şarttır. Hem İlçemizi, hem Cumhuriyeti, hem milli manevi değerlerimizi korumalıyız.
 
 
        Türkiye Cumhuriyetini kurup bizlere armağan eden M. Kemal Atatürk, silah arkadaşlarını ve cumhuriyetimizi korumak için canlarını feda eden şehitlerimizi saygıyla anıyor Allah’tan rahmet diliyorum. Cumhuriyetimiz için şehit olan Savaştepe’li Kardeşlerimiz Necdet YAVAŞ, Bayram KAYA, Bayram ÇETİNER, Bülent KARAEFE, Hüseyin ŞEN, İsmail ZENGİN, Murat ÇAKMAK, Vedat ATAR, Osman TÜRKÜCÜ, Mehmet TOP ve Mehmet GÜNAYDIN’a varlığımızı borçluyuz. Başta Atatürk olmak üzere onlara ve tarihimiz boyunca Tüm Şehitlerimiz ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz.
 
Şanlı Bayrağımızın sonsuza kadar dalgalanacağı inancıyla CUMHURİYET BAYRAMIMIZI en içten dileklerimle kutlar; Sevgilerimi ve Saygılarımı sunarım.’ dedi.